2011 Results

For details, click here.

Final Results

2011 Penobscot Bay Rendezvous

PHRF 1
PLACE YACHT NAME OWNER’S NAME HOME PORT YACHT TYPE
1st War Bride Shane Flynn Camden. ME J124
2nd Isobel Richard Schotte Camden, ME

75' Custom Stephen Waring

3rd Sans-Coulette Richard Johnston Rockland, ME Beneteau First 39'3"
4th Hoi An Marc Heilner Blue Hill, ME Center Harbor 50
 
PHRF 2
PLACE YACHT NAME OWNER’S NAME HOME PORT YACHT TYPE
1st Havoc Patti Spalding Rockland, ME J24
2nd Puffin

Cabot Lyman

Cushing, ME Custom Aage Walsted 47'5"
3rd Chaise Lounge Jesse Henry Rockland, ME J80
4th Snow Star Thomas Kiley Rockport, ME Custon Nielsen Walsted 36'9"
5th Smitten Frank Simon Hope, ME J100
 
CRUISING DH
PLACE YACHT NAME OWNER’S NAME HOME PORT YACHT TYPE
1st Abracadabra Jon Knowles   J46
2nd Bravo Tom Babbitt Camden, ME J42
3rd A Lady Stephen Hyde Cork, Ireland Oyster 56
4th Jessica Mark McGuirl Cushing, ME Morse 38'5"
5th Esmeralde

Bruce and Dorsey

Beard

Jamestown, RI Sabre 386
6th True North Ron Hart Camden, ME J109
7th Wind Traveler

Carl and Barbara

Bretko

Bradenton, FL Jeaneau 45
8th Box of Frogs Tom Zahn Camden, ME J44
 
Cruising
PLACE YACHT NAME OWNER’S NAME HOME PORT YACHT TYPE
1st Acadia Burt Keenan   Frers Ketch 50'
2nd Te Mana Annie Lannigan Sarasota, FL Custom Kanter 65'
3rd True Howie Hodgson Newport, RI J160
4th Hightail Marc Lorraine Appleton, ME C&C 110
5th Atlantic Ben Blake Stonington, CT J160
6th September Morning Judy Jellinek   J160
7th Anjacaa Caroline Morong Camden, ME PJ 53
8th Machbuster Andrew Naylor Bristol, RI Little Harbor 68'
9th Ariana Jack Drozal Groton, CT Cardinal 46
10th Querencia Joe and Jane Davin Cushing, ME Alden 45
11th Caper Peter Krakoff

Warren, ME

Alberg 35
 

Sailboat Fleet Results

Friday August 19

Doublehanded
PLACE YACHT NAME OWNER’S NAME HOME PORT YACHT TYPE
1st Abrcadabra Jon Knowles   J46
2nd

Esmeralde

Dorsey & Bruce

Beard

Jamestown, RI Sabre 386
3rd Bravo Tom Babbit Camden, ME J42
4th Jessica Mark McGuirl Cushing, ME Morse 38'5"

5th

True North Ron Hart Camden, ME J109
6th

 

Wind Traveler

Carl and Barbara

Bretko

Bradenton, FL Jeaneau 45
7th Box of Frogs Tom Zahn Camden, ME J44
8th A Lady Stephen Hyde Cork, Ireland Oyster 56
 
Class One
PLACE YACHT NAME OWNER'S NAME HOME PORT YACHT TYPE
1st Hoi An Marc Heilner Blue Hill, ME Center Harbor 50
2nd War Bride Shane Flynn Camden,ME J124
3rd Isobel Richard Schotte Camden, ME 75' Custom Stephens Waring
4th Sans Coulettes Johnston Rockland, ME Beneteau First 39'3"
         
 
Class Two – First Race
PLACE YACHT NAME OWNER'S NAME HOME PORT YACHT TYPE
1st Chaise Lounge Jesse Henry Rockland, ME J80
2nd Havoc Patti Spaulding Rockland, ME J24
4th Smitten Frank Simon Hope, ME J100
DNC Snow Star Tom Kiley Rockport, ME Custom Nielsen Walsted
 
Cruising Class
PLACE YACHT NAME OWNERS NAME HOME PORT YACHT TYPE
1st Acadia Burt Keenan   Frers Ketch 50'
2nd True Howie Hodgson Newport, RI J160
3rd Hightail Marc Lorraine Appleton, ME C&C 110
4th Te Mana Annie Lannigan Sarasota, Fl Custom Canter 65'
5th September Morning Judi Jellinek   J160
6th Anjacaa Caroline Morong Camden, ME PJ 53'
7th Caper Peter Krakoff Warren, ME Alberg 35
8th Atlantic Ben Blake Stonington, RI J160
9th Querencia Joe Davin Cushing, ME Alden 45'
10th Ariana Jack Drozdal Groton, CT Cardinal 46
DNF Machbuster Andrew Naylor Bristol, RI Little Harbor 68'
 

Sailboat Fleet Results

Saturday August 20

Doublehanded
PLACE YACHT NAME OWNER’S NAME HOME PORT YACHT TYPE
1st A Lady Stephen Hyde Cork Ireland Oyster 56
2nd Abracadabra Jon Knowles   J46
3rd Bravo Tom Babbitt Camden ME J42
4th True North Ron Hart Camden, ME J109

5th

Jessica Mark McGuirl Cushing, ME Morse 38
6th

 

Wind Traveler

Carl and Barbara

Bretko

Bradenton, FL Jeaneau 45
DNF Esmeralde

Bruce and Dorsey

Beard

Jamestown, RI Sabre
DNS Box of Frogs Tom Zahn Camden, ME J44
 
Class One
PLACE YACHT NAME OWNER'S NAME HOME PORT YACHT TYPE
1st Isobel Richard Schotte Camden, ME

75' Custom

Stephens Waring

2nd Sans Coulettes Richard Johnston Rockland, ME Beneteau 39'3"
3rd War Bride Shane Flynn Camden, ME J124
DNS Hoi An Marc Heilner Blue Hill, ME Center Harbor 50
         
 
Class Two – First Race
PLACE YACHT NAME OWNER'S NAME HOME PORT YACHT TYPE
1st Havoc Patti Spaulding Rockland ME J24
2nd Puffin Cabot Lyman Cushing ME Custom Aage Walsted 47'5"
3rd Snow Star Thomas Kiley Rockport ME Neilsen Walsted 36'9"
4th Chaise Lounge Jesse Henry Rockland, ME J80
5th Smitten Frank Simon Hope, ME J100
 
Class Two – Second Race
PLACE YACHT NAME OWNER'S NAME HOME PORT YACHT TYPE
1st Puffin Cabot Lyman Cushing ME Custom Aage Nielsen 47'5"
2nd Snow Star Thomas Kiley Rockport, ME Custom Nielsen Walsted
3rd Havoc Patti Spaulding Rockland, ME J24
4th Chaise Lounge Jesse Henry Rockland, ME J80
5th Smitten Frank Simon Hope, ME J100
 
Cruising Class
PLACE YACHT NAME OWNER'S NAME HOME PORT YACHT TYPE
1st Acadia Burt Keenan   Frers Ketch 50'
2nd Te Mana Annie Lannigan Sarasota, FL Kanter Sloop 65'
3rd Machbuster Andrew Naylor Bristol, RI Little Harbor 68'
4th Hightail Marc Lorraine Appleton, ME C&C 110
5th Atlantic Ben Blake Stonington, CT J160
6th September Morning Judi Jellinek   J160
7th Querencia Joe and Jane Davin Cushing, ME Alden 45
8th Ariana Jack Drozdal Groton, Ct Cardinal 46
9th True Howie Hodgson Newport, RI J160
DNS Caper Peter Krakof Warren, ME Alberg 35
DNS Anjacaa Caroline Morong Camden, ME PJ 53'
 

Sailboat Fleet Results

Sunday August 21

Doublehanded
PLACE YACHT NAME OWNER'S NAME HOME PORT YACHT TYPE
1st Bravo Tom Babbit Camden, ME J42
2nd A Lady Stephen Hyde Cork, Ireland Oyster 56
3rd Abracadabra Jon Knowles   J46
4th Esmeralde

Bruce and Dorsey

Beard

Jamestown, RI Sabre 386

5th

Jessica Mark McGuirl Cushing, ME Morse 38'5"
6th

 

True North Ron Hart Camden, ME J109
7th Wind Traveler

Carl and Barbara

Bretko

Bradenton, FL Jeaneau 45
DNF Box of Frogs Tom Zahn Camden, ME J44
 
Class One
PLACE YACHT NAME OWNER'S NAME HOME PORT YACHT TYPE
1st War Bride Shane Flynn Camden, ME J124
2nd Sans Coulettes Robert Johnston Rockland, ME Beneteau First 39'3"
DNS Isobel Richard Schotte Camden, ME

75' Custom

Stephens Waring

DNS Hoi An Marc Heilner Blue Hill, ME Center Harbor 50
         
 
Class Two – First Race
PLACE YACHT NAME OWNER'S NAME HOME PORT YACHT TYPE
1st Havoc Tom Babbitt Camden, ME J42
2nd Chaise Lounge Jesse Henry Rockland, ME J80
3rd Puffin Cabot Lyman Cushing, ME Custom Aage Walsted 47'5"
4th Snow Star Thomas Kiley Rockport, ME Custom Nielsen Walsted 36'9"
5th Smitten Frank Simon Hope, ME J100
 
Cruising Class
PLACE YACHT NAME OWNER'S NAME HOME PORT YACHT TYPE
1st Acadia Burt Keenan   Frers Ketch
2nd Te Mana Annie Lannigan Sarasota, FL Custom Kantor 65'
3rd True Howie Hodgson Newport, RI J160
4th Atlantic Ben Blake Stonington, CT J160
5th Hightail Marc Lorraine Appleton, ME C&C 110
6th Anjacaa Caroline Morong Camden, ME PJ 53
7th September Morning Judy Jellinek   J160
DNS Machbuster Andrew Naylor Bristol, RI Little Harbor 68'
DNS Querencia Joe and Jane Davin Cushing, ME Alden 45
DNS Caper Peter Krakof Warren, ME Alberg 35
 
 

Power Boat Fleet - Photo Pursuit

 

First Place
George Sayre - Clewless  
 
Second Place
Michael and Marie Martus - Liberty Call  
 
Third Place
Allen and Joyce Boucher - Maine Stay  
 
First Honorable Mention
Bob and Sue Griffin  
 
 
   
 
Poker Run
Michael and Marie Martus -  Liberty Call